výstava Retrosbírky

05.06.2018 16:22

Výstava Retrosbírky představí fenomén sběratelství

Kdo v mládí něco nesbíral? Dnes děti shání kartičky hokejistů nebo pokémonů, dřív to byly třeba obaly od žvýkaček nebo nápojové plechovky. Stálicemi jsou poštovní známky, mince a bankovky nebo minerály. Sbírat se ale dá kde co. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit.

V Kulturním institutu Alternativa ve Zlíně se chystá výstava Retrosbírky, která návštěvníkům připomene unikátní soukromé sbírky z dob socialismu. Výstava se koná od 25. července do 25. srpna a otevřena bude denně od 10 do 18 hodin. Návštěvníci si prohlédnou soukromé sbírky nadšenců z celé republiky. K vidění budou například obrázky ze žvýkaček, obaly od čokolád, ubrousky, pexesa, svatební oznámení, nálepky od sýrů, plechovky, krabičky od sirek, odznaky, známky, časopisy, pivní tácky, autíčka a další zajímavé sběratelské předměty.

Uspořádat takovou výstavu mne napadlo v době, kdy já sama jsem tak trochu propadla sběratelské vášni. Jsem nadšená, že tyto sbírky z dob socialismu stále existují, že se jich někteří majitelé nezbavil a uchovali si je. Přeci jen se často nejedná o nějak zvlášť cenné předměty, přesto jsou ale unikátními dokumenty své doby. Cílem výstavy je nejen představit sběratelství jako vášeň, ale také ukázat dnešní generaci mladých lidí nebo dětí, co vše se za socialismu sbíralo. Mnohdy se v tom odrážel nedostatek zboží na tehdejším trhu. Dnešní děti by zřejmě nesbíraly obaly od cukrovinek nebo plechovky. Tyto předměty vnímají spíše jako odpad určený do popelnice,“ vysvětluje Věra Stojarová, organizátorka výstavy.

Zajímavostí je sbírka památníků, do nichž si děti i jejich rodinní příbuzní kreslili navzájem obrázky, psali vzkazy a vyznání. Dnešní děti už tento fenomén snad ani neznají. „Čím starší tyto památníčky jsou, tím víc je patrné, že si lidé nechali na obrázcích záležet,“ podotýká Věra Stojarová.

K vidění bude také kompletní kolekce plastikových modelů z produkce podniku Kovozávody Prostějov. I modelářství bylo zajímavým dobovým fenoménem, který se postupně vytrácí. V 70. a 80. letech si nějaké to letadýlko slepil snad každý kluk.

Zajímavá bude také pestrá sbírka deskových her a stavebnic ze 70. a 80. let minulého století. Pro děti bude přichystána retro herna plná her a hraček, které se u nás vyráběly v dobách minulých, ale některé se vyrábí dodnes. Jen z jiných materiálů a pomocí modernějších technologií. Na hraní budou k dispozici například dřevěné kostky Topa, stavebnice Merkur, Seva a nebude chybět Igráček.

Vernisáž výstavy je 25. července v 17 hodin v Alternativě - kulturním institutu, který se nachází v Kolektivním domě ve Zlíně. Vstupné je 50,- Kč za osobu, rodinné 150,- Kč.

Výstavu pořádá Inspirace Zlín, z. s. Akce je podpořena Statutárním městem Zlín.

Kde se vzalo sběratelství?

Sběratelství bývá označováno jako druh zájmové činnosti charakterizovaný vyhledáváním a uchováváním předmětů za účelem vytvoření tematicky vyhraněného souboru neboli sbírky. Sběratelství může být dlouhodobou dominantní životní aktivitou člověka a silně ovlivňovat jeho životní styl.

U nás se fenomén sběratelství začal masověji rozvíjet už v 19. století. Po nástupu komunistického režimu v Československu v roce 1948 došlo k významným změnám v roli a obsahu sběratelství. Na přelomu 40. a 50. let čelilo různým omezením (problematická byla například výměna poštovních známek se zahraničím). Během 60. let došlo postupně k určité rehabilitaci sběratelství a oceňování jeho přínosu při záchraně kulturní paměti národa. V takzvané socialistické společnosti se sběratelství chápalo jako forma aktivního odpočinku, zdůrazňovalo se, že pozitivně narušuje životní stereotyp. Výchova ke sběratelství a koníčkům u dětí a mládeže zase měla pomoci zahánět nudu a její negativní projevy.

Sběratelství mělo rozvíjet všeobecný rozhled, vlastivědné a jiné znalosti a národní vědomí. V minulosti byly populární nejrůznější oblasti sběratelství. Mezi ty kurióznější patří filumenie (sbírání obalů od zápalek), kolekce pivních tácků, sýrové etikety, samorosty, jízdenky a podobně. Například tradice filumenie - sběratelství nálepek ze zápalkových krabiček -  sahá do třicátých let 19. století, tedy hlouběji, než zájem o poštovní známky (používají se od roku 1840.

Sběratelská vášeň se může na první pohled jevit jako nesmyslná a úsměvná. Podíváte-li se na ni ale blíže, uvědomíte si, že pomáhá postihnout svět a lidskou činnost ve své pestrosti, barevnosti a celistvosti. Sběratelé dávají věcem kolem nás osobitou tvář a originalitu. Z takřka nekonečného množství věcí vybírají právě jen ty, které je naplňují. Proto je také každá sbírka v něčem jiná.

Zpět

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode