Výstavy Retrohrátky, Fenomén Igráček, Fenomén Fatra a Retrosbírky

 
Před pár lety jsme ve Zlíně uvedli zajímavé sběratelské výstavy retro hraček a dalších sběratelských artiklů. Rozhodli jsme tyto výstavy nabízet do galerií a muzeí po celé České republice. Jsme také správci výstavy Fenomén Igráček, kterou vlastní společnost EFKO-kartoon s. r. o. V případě zájmu o zapůjčení těchto výstav Vám rádi zašleme podrobné informace. Kontaktovat nás můžete na info@inspiracezlin.eu
 

výstava Retrohrátky

 
Na výstavě Retrohrátky si užijí nejen děti, ale také jejich rodiče, dneší třicátníci, čtyřicátníci, padesátníci i ještě starší generace. Při pohledu na dávno zapomenuté hračky, které snad každého z ás provázely v jeho dětství, zjihne mnohé srdce.
Regály hračkářství v socialistickém Československu zdaleka nenabízely takový sortiment, jaký můžeme vidět v dnešních prodejnách. Většina produkce ze západních zemí byla nedostupná a domácí nabídka omezená. Ve většině domácností jste tak našli takřka stejné hračky. U mnohých dnes s odstupem let oceňujeme jejich design, odolnost, edukativní rozměr i další vlastnosti. Zajímavostí také je, že řada z nich se stále vyrábí, někdy z nových materiálů a pomocí modernějších technologií. Návštěvníky výstavy čeká mnoho informací z historie výroby hraček v Československu od padesátých do osmdesátých let. A také bohatá sbírka starých her a hraček, ale také jejich současných následovníků ztvárněných v původním designu. Součástí výstavy je samozřejmě retrokoutek pro děti. 
 
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobre-rano/317291310020072/obsah/558771retrohratky
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobre-rano/317291310020072/obsah/558784retrohratky
 
 

Výstava Fenomén Igráček

Putovní výstava Fenomén Igráček představuje legendární figurku, se kterou si od sedmdesátých let 20. století hrály děti v tehdejším Československu i dalších zemích. Výstava dokumentuje historii výroby figurky od počátku až po současnost.
Výstava Fenomén Igráček je realizována ve spolupráci společnosti EFKO-karton, s. r. o., která v roce 2010 obnovila výrobu figurky. Poprvé byla expozice představena v Technickém muzeu Brno v roce 2012 a od té doby navštívila přes 80 míst v Česku i na Slovensku. Děti se prostřednictvím výstavy seznámí s postavičkami, které kdysi bavily jejich rodiče. Na výstavě samozřejmě nechybí první postavička zedníka z roku 1976. Doplňuje ji soubor dalších figurek z původní produkce Výrobního družstva IGRA ze sedmdesátých a osmdesátých let, včetně původních krabiček. Kromě trojrozměrných exponátů výstava obsahuje ucelený soubor informačních panelů, které popisují historii figurky, technologii její výroby a ukazují i další zajímavosti. Putovní výstava také zahrnuje hernu pro dětské návštěvníky. Dalším interaktivním prvkem může být dílnička, ve které si děti vytváří za pomoci různých výtvarných technik z bílé figurky vlastní design Igráčka. Pro každé zastavení vyrábíme limitované figurky dle regionu. 

výstava Retrosbírky

 
Kdo z nás v mládí něco nesbíral? Dnes děti shání kartičky hokejistů, fotbalistů, Pokémonů nebo figurky hrdinů z filmové série Star Wars, dřív to byly třeba obaly od žvýkaček nebo nápojové plechovky. Stálicemi jsou poštovní známky, mince a bankovky nebo minerály. Sbírat se ale dá kde co. Na výstavě Retrosbírky jsou k vidění sběratelské předměty z éry socialismu, například obrázky ze žvýkaček, obaly od čokolád, ubrousky, pexesa, svatební oznámení, nálepky od sýrů, plechovky, krabičky od sirek, odznaky, známky, časopisy, pivní tácky, autíčka a další zajímavé sběratelské předměty. Kromě bohatého souboru trojrozměrných dobových exponátů obsahuje výstava Retrosbírky dvě desítky informačních panelů mapující jednotlivé sběratelské okruhy.
 

výstava Fenomén Fatra

Nová putovní výstava Fenomén Fatra představuje unikátní hračky plastikářské společnosti Fatra vyráběné od druhé poloviny 20. století. Jsou mezi nimi i takové, kterých se zachovalo jen velmi málo a v odborných i soukromých sbírkách jsou takřka nedostupné. Ať už jde o dodnes známé nafukovací zvířátka, nebo hračky z PVC a pryže. Výstava je oblíbená u všech generací – ti starší vzpomínají, s čím si kdysi hráli, dnešní děti zase mohou obdivovat kvalitní současné designové hračky a některé si i přímo vyzkoušet a pohrát si s nimi. Výstava Fenomén Fatra zahrnuje především ukázku nejkvalitnější produkce designérů Libuše Niklové a Alfréda Kluga, hračky plastové, pryžové i nafukovací, ale také nové a odborníky oceňované hračky navržené současnými designéry. K unikátům výstavy patří nejstarší gumové hračky nebo dva exponáty z exkluzivní kolekce Jules Verne určené pro Expo ´67 v Montrealu. Libuše Niklová navrhla z polyetylenu loď Albatros a ponorku Nautilus, které se však nakonec vyráběly jen ve velmi omezené sérii. Vystavené předměty pocházejí z firemního archivu společnosti Fatra a ze soukromé sbírky Inspirace Zlín. Rozsah výstavy lze adaptovat podle velikosti prostor. Nejcennější předměty je třeba umístit do zajištěných vitrín, část sbírky nafukovacích hraček je přizpůsobena k zavěšení do prostoru. Součástí výstavy jsou popisky exponátů s uvedením designéra a rokem vzniku. * Soubor trojrozměrných exponátů doplňují panely s fotografiemi a informacemi o historii hraček firmy Fatra. Výstava je také obohacena video prezentací. Oblíbeným doplňkem expozice je interaktivní herna - koutek s retrohračkami. 

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode