Výstava betlémů na zlínském zámku

27.11.2018 17:09

Na Zlínském zámku se v adventním čase chystá výstava betlémů. Návštěvníkům se otevře 1. prosince a potrvá až do 5. ledna. Výstava návštěvníky nejen vánočně naladí, ale hlavně seznámí s betlémy z nejrůznějších koutů České republiky. Ty se liší svým provedením a použitým materiálem. Pro nejmenší se chystají dílničky a minikino s pohádkami.

Betlémy a Vánoce patří k sobě. Jejich historie začala už roku 1223 ve vesničce Greccio, kde František z Assisi inscenoval pro italského šlechtice živý betlém, u kterého sloužil mši a četl z evangelia o Ježíškově narození. V Čechách se první jesličky s postavami životní velikosti objevily v Praze roku 1562. O rozšíření tradice se zasloužily především církevní řády františkánů, kapucínů a jezuitů, kteří v době adventu stavěli Jesle v chrámech. Teprve Až Josefínská reforma na konci 18. století vykázala betlémy z kostelů pryč. Důvodem prý bylo rozptylování věřících. Ale jak už to bývá, jejich oblíbenost přetrvala a lidé si je místo kostelů začali stavět doma.

Tradice stavění betlémů je u nás oblíbená. Každá oblast měla své specifické zvyky a jiné podmínky k životu a podle toho vypadaly i betlémy. Proto do dnešních dnů najdeme jiné na Vysočině, jiné v severních Čechách, anebo na Valašsku. Liší se od sebe nejenom použitým materiálem, ale i rozměry.

Na výstavě ve zlínském zámku se vám představí hned několik výrazných betlémářských oblastí. Největší lákadlem je ručně malovaný betlém z roku 1933 od Josefa Václavů z Železnobrodska, obsahuje 250 figurek. Betlém nebyl nikdy veřejně prezentován, takže ho návštěvníci uvidí v premiéře. Mezi nejrozšířenější betlémy byly tzv. králické, z Králíků u polských hranic. Výrazná barevnost a velké množství druhů figurek přispěla k jejich popularitě i daleko za hranicemi a dnes jsou ceněnou sběratelskou lahůdkou. Na první pohled vás zaujmou drobnými domečky s červenými věžemi. Zato ty beskydské na výstavě poznáte podle hrubé řezby a také tradičních lidových krojů. Třebíčské malované mají vysoké a strmé pozadí a ty Jihočeské zase velké množství darovníků, tedy figurek, které přinášejí Ježíškovy dary,“ vysvětluje Věra Stojarová, organizátorka výstavy.

Po domácnostech se nejvíce rozšířily betlémy papírové. Mohla za to nejenom cena, ale i praktická velikost a možnosti uložení. Jejich obliba v průběhu let rosta a neopadá ani dnes. Mezi tvůrce betlémů, které na výstavě uvidíte, patří Mikoláš Aleš, Josef Lada ale i neprávem pozapomenutý Vojtěch Kubašta. Kromě osobností uvidíte i anonymní velký tištěný betlém ze začátku století, čítající přes dvě stovky darovníků, stavbiček a zvířat.

            Děti nejvíc zaujmou betlémy mechanické a betlém z postaviček Playmobil. Připraveny jsou ukázky také z Afriky, Mexika, ale i Malaysie. Mezi rarity bude rozhodně patřit betlém od výtvarníka Jiřího Trnky, ale také betlém „hipsterský“ z roku 2016, kde si trochu nezvykle pořizuje Josef mobilním telefonem selfie a tři králové přijíždějí do Betléma na segway-ích.

Na své si přijdou i obdivovatelé vánoční výzdoby a retro Vánoc zvlášť. Pro zvídavé děti jsou nachystané dílny s papírovými a sádrovými betlémy a jako bonus, minikino pro dětis betlémskou tématikou.

Otevřeno bude denně od 9 do 17 hodin. (kromě Štědrého dne, 1. a 2. svátku vánočních a 31. prosince a 1. ledna 2019)

Vstupné bude 50,- Kč/osoba/dítě a 150,- Kč/rodinné. Děti do 3 let neplatí.

 

 

Zpět

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode