Ve Zlíně se chystá třetí ročník Dětského festivalu řemesel a profesí budoucnosti, unikátní akce pro rodiny s dětmi

08.09.2022 12:22

Ve Zlíně proběhne třetí ročník netradiční akce - Dětského festivalu řemesel a profesí budoucnosti. Akce pro rodiny s dětmi se uskuteční ve 14|15 Baťově Institutu ve Zlíně od 15. do 16. října, od 10 do 18 hodin. Cílem víkendového programu je představit dětem a mladší generaci nejrůznější profese zábavnou formou, prostřednictvím interaktivních workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat řemesla jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna. Rukodělné dílny doplní prezentace dalších profesí, které jsou v současnosti mimořádně důležité, například IT oborů.  Děti si vyzkouší například práci s keramikou, barvířství, práci se dřevem, včelařství, základy mechanické konstrukce, šití a vyšívání, programování robotů, košíkářství, modelářství, práci kováře, a další řemesla.

Dnešní děti vyrůstají v digitální době, umí zacházet s mobilem a tabletem, intuitivně ovládají aplikace, ale když vezmou kladivo do ruky, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík. Tvrdí to nejen učitelé a učitelky, ale také rodiče. Děti si svou budoucí kariéru ani nespojují s manuální prací a řemeslnou zručností. Svědčí o tom snižující se množství absolventů odborných učilišť. Jsem ráda, že i letos se do akce zapojí místní střední školy, které hravou formou představí své obory.  Je velmi důležité postupně nové generace přesvědčit, že i řemeslo má své kouzlo a je zajímavé. A jsem přesvědčena, že k tomu děti musíme vést už od útlého věku.

Malí návštěvníci se seznámí také s obory, které jsou pro budoucí uplatnění také velmi důležité – programováním robotů. V tomto ročníků seznámíme děti také s profesí muzikanta.  Důležité je seznámit děti s pestrou nabídkou profesí, kterým se jednou třeba budou věnovat.  To je smysl akce, která bude ve Zlíně potřetí a troufám si říct, že tento formát nemá zatím v Česku obdoby,“ říká Věra Stojar, organizátorka Dětského festivalu řemesel a profesí budoucnosti.

Kutilství hrálo v Československu před rokem 1989 významnou roli. Spousta dnes běžných výrobků byla pro většinu lidí nedostupná a touha po nich vedla k tomu, že si je kutilové amatérsky vyráběli. Zejména v 70. a 80. létech 20. století platilo okřídlené rčení o zlatých českých ručičkách. Toto je však dnes téměř minulostí. Doba je jiná a je nutné začít s popularizací řemeslné práce už u těch nejmenších dětí. A především -  představí je poutavou a zábavnou formou.

"Neuvěřitelně si vážím tohoto projektu. Já své děti vedu k manuální práci na naší zahradě a na opravách domu, případně aby něco tvořily v naší dílně. Ale každý takové podmínky doma nemá, proto je třeba podporovat projekty, které umožní rozvoj manuální zručnosti a dalších dovedností všem. Proto jsem se rozhodl jej financovat a proto i za něj upřímně děkuji," sdělil Tomáš Goláň, senátor Parlamentu České republiky.

Dětský festival řemesel a profesí budoucnosti podpořil Zlínský kraj.

Termín: 15. - 16. říjen 2022

Místo: 14|15 Baťův Institut ve Zlíně

Vstupné: 70,- Kč, rodinné 250,- Kč

 

 

Zpět

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode