Ve Zlíně proběhl Festival stavebnic

22.12.2016 10:32

Dvoudenní festival stavebnic se uskutečnil od soboty 12. do neděle 13. listopadu ve 14|15 Baťově institutu ve Zlíně. Na místě byly k vidění tradiční i méně obvyklé stavebnice z nejrůznějších materiálů. Návštěvníci si mohli stavět z plastových kostiček Sluban, kovových součástek legendárního Merkuru, z magnetických tyčinek Geomag, ale také třeba z dřevěných stavebnic zlínského výrobce Walachia. Novinkou na letošním ročníku byly dřevěné stavebnice Makura, Pony či stavebnice hradů.

Festival se ve Zlíně konal už počtvrté a zájem návštěvníku se rok od roku zvyšuje. Stavebnice z nejrůznější materiálu podporují u dětí kreativitu, představivost a jemnou motoriku. Akce byla ukázkou přímé podpory technického vzdělávání dětí, která u těch nejmenších začíná právě hrou se stavebnicí. Těší mne, že velká část výrobců stavebnic pochází ze Zlínského kraje," uvedla Věra Stojarová, organizátorka festivalu.

Velkým lákadlem výstavy byla stavebnice Merkur. Snad všichni dospělí Češi si jako malí hráli s Merkurem. Návštěvníci zjistili, co vše se z této původem české stavebnice dá postavit, a zároveň si mohli zkusit, jestli to sami dokážou.
Dřevěné stavebnice domků, chaloupek nebo hradů představila zlínská společnost Walachia, která se na podobných akcích prezentuje jen velmi vzácně. Obvykle svůj sortiment nabízí spíše jen na renomovaných světových hračkářských veletrzích.

Novinkovou řadu KOR představila značka GEOMAG. Tradiční švýcarský výrobce magnetických stavebnic představil nový patentový systém, díky němuž si děti můžou vytvořit své vlastní originální stvoření. Nechyběly samozřejmě ani klasické magnetické tyčinky a kuličky, ze kterých je možné skládat geometrické tvary, které podporují představivost, ale i stavby nejrůznějších tvarů a rozměrů.

Na místě byla k vidění i tradiční česká stavebnice Seva. Jedná se polytechnickou stavebnici z plastu vyráběných českou slévárenskou a strojírenskou firmou BENEŠ a LÁT. Základem této stavebnice, která je na trhu už 30 let, jsou modré podlouhlé dílky a bílé spojovací kostičky. Ze Sevy lze postavit model prakticky čehokoliv – budov, vozů a mnoho dalších.

Nechyběly ani legendární postavičky Igráčka. Prvním vyrobeným Igráčkem byla figurka zedníka, který byl uveden na trh v roce 1976. Právě letos tedy slaví Igráček 40. narozeniny. V devadesátých letech se na českém trhu objevilo mnoho dalších značek plastových postaviček, které se snažily tradiční figurku zastínit. Její popularita však zvítězila po tom, co v roce 2010 český výrobce her a hraček EFKO uvedl Igráčka v moderní podobě. Ten si opět získal velkou oblibu mezi dětmi i jejich rodiči. Děti si mohly zakoupit bílého Igráčka, kterého si pomalovaly podle své fantazie.

Společnost Pokart, která je známá spíše obalovým materiálem připravila na výstavu zajímavé stavebnice z lepenky, které si děti mohly poskládat. Součástí byla herna se stovkami papírových cihliček ke stavění. Větší variantu papírových cihliček nám představily Cihličky pro dětičky. Děti milují stavění a boření z velkých kostek. Cihličky umožňují postavit nepřeberné množství staveb a lze je využít i k různým pohybovým hrám.

Stavebnice značky MAKURA byly určeny pro kluky i holky. Jedinečný a originální systém skládání umožňuje stavět stavby všeho druhu. Při hře s touto stavebnicí si dítě přirozeně rozvíjí fantazii, kreativitu a logické myšlení. Vše, co tyto sady stavebnic obsahují, je vyrobeno z kvalitního bukového dřeva a ze zdravotně nezávadných materiálů.

Nově bylo možné na akci vidět také dřevěnou stavebnici PONY. Vývoj se datuje před rokem 1991, kdy akademický malíř Jaroslav Chadima vytvořil geniální hračku, která v sobě nese krásu přírodního bukového materiálu a kromě jiného především rozvoj jemné a hrubé motoriky u dítěte. V průběhu roku 2015 dochází k přestěhování výroby z Čech až na Valašsko. Jednoduchým spojováním dílců trámce, kolečka, kulatinky a kolíků, je možné postavit si, cokoliv Vás napadne. Stavebnice Pony hravou formou rozvíjejí schopnosti dítěte a také upevňují jejich vztah s rodiči. Ve většině případů totiž vtáhne stavebnice do tvoření i tatínky, maminky, dědečky, babičky, strýčky a všechny, kteří si i v dnešní uspěchané době udělají čas na hraní se svými nejmenšími.

Další novinkou byly Stavebnice hradů, které vyrábí slepovací stavebnice hradů Engelsberk z voňavého, masivního dřeva, které jsou svým vzhledem přírodní, jednoduché, kreativní a zároveň elegantní. Tato malá rodinná manufaktura z Valašska dnes nabízí několik typů stavebnic hradů. Plní si tak i svůj cíl, dělat něco, co dává smysl nejen jim, ale i zákazníkům. Vymysleli a vyrobili kvalitní a funkční dřevěnou stavebnici, která přináší radost a dokáže vykouzlit spokojený úsměv na dětské tváři.

Dalším lákadlem byla plastová stavebnice Sluban, která vyrábí sady kostiček a postaviček pro pro kluky i holky. Stavebnice je určena k sestavení, ale také kombinování různých částeček. Skládáním kostiček se u dětí rozvíjí zejména jemná motorika. Velkou výhodou je, že tyto stavebnice jsou k dostání za přátelské ceny a tak jsou trvale dostupné všem dětem. Kostky se samozřejmě dají spojovat s podobnými kostkami jiných značek.

Velmi oblíbenými u dětí jsou různé logické hry, které na výstavu přivezla jako doprovodný program společnost Mindok. Jedná se o takzvané „smart hry“, které u dětí rozvíjí pozornost, paměť a logické myšlení.

Organizátorem Festivalu stavebnic byl spolek Inspirace Zlín, z. s.

Mediálními partnery byli Rádio Zlín, Zlínský deník, Zlínský nočník a měsíčník Váš Zlín.

Zpět

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode