Středověké ležení u zámku přilákalo stovky lidí

18.09.2016 21:44

Středověké ležení vyrostlo 17. září v parku u zlínského zámku. Uskutečnil se zde první ročník rodinné zážitkové akce Žijeme středověkem! Program připomínající dávné středověké jarmarky představil někdejší řemesla – kovářství, nožířství, pletení košíků nebo zpracování vlny. K vidění byly ukázky dobového odívání, k ochutnání jídla podle středověkých receptur, k zábavě středověké deskové hry. Přestože počasí akci příliš nepřálo a účastníky občas svlažil déšť, přilákala akce stovky návštěvníků.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet česání vlny, předení na vřeténku, plstění, tkaní na lucetu, karetkách a hřebenovém stávku a síťování. Na prodej byly výrobky z vlny, ale také klobouky nošené příznivci oživlé historie. K vidění i vyzkoušení byly oděvy od spodního prádla až po oděvy svrchní, pokrývky hlavy a nezbytné doplňky. Krásné dřevěné hračky nabídl Libor Jurčík, člen Sdružení lidových řemeslníků a výrobců. Předvedl také zdobení zakuřovaného dřeva.

Středověké deskové hry přivezl archeolog Pavel Moš, který hry vyrábí podle archeologických nálezů a iluminací. Jeho nejstarší hry vychází z období Vikingů, ty nejmladší se hrály během třicetileté války. Přímo na místě se ve středověké kuchyni vařilo v kotlíku jídlo, které jedla například hradní posádka. Podávaly se kroupy se zelím a uzeným masem a další jídla připravovaná podle původních receptur, například masové koláče a syrné šišky.

Lahůdky připravovala Jana Gazdošová. „K zájmu o historii jsem se dostala před šesti lety, kdy jsme s dcerou působily ve skupině historického šermu. Začala jsem si dohledávat informace, podrobně prohlížet iluminace v manuskriptech. Postupem času jsem ale zjistila, že mi nestačí pouze vystupovat a šít kostýmy. Chtěla jsem se s ostatními podělit o své nabité informace ohledně technik zpracování kostýmů, účesů, zavití hlavy a poslední dobou také o vaření. A tak se stalo, že jsme letos s archeologem Pavlem Mošem uspořádali workshop. Založili jsme spolek Krčma u veselé hostinské, a teď se pokoušíme s podobnými nadšenci předvádět trochu jinou historii. Tu pravou. A věřím tomu, že budeme každým dalším rokem ještě lepší a věrohodnější,“ říká Jana Gazdošová.

Ne náhodou se program konal u zlínského zámku, ten je totiž nejstarší dochovanou stavbou v centru Zlína a již v době středověku na jeho místě stávala malá gotická tvrz.

Akce Žijeme středověkem! se konala u příležitosti Kejklířského jarmarku, který proběhl od 15. do 17. září ve Zlíně jako součást projektu Živý Zlín.

 

Zpět

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

Festival IQ Play

V této rubrice nejsou žádné články.

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode