S pastelkami městem - Zlín

14.06.2018 22:31

Inspirace Zlín přichází s pracovním sešitem pro děti s názvem „S pastelkami městem - Zlín“, který provede malé turisty centrem města a představí jeho historii zajímavou a poutavou formou.

O grafickou stránku včetně obrázků se postarala výtvarnice Eva Chupíková. Publikace chronologicky popisuje hlavní historické milníky města. První polovina se věnuje předbaťovské éře - pravěkému Zlínu, kostelu sv. Filipa a Jakuba, náměstí, zlínském hradu a zámku. Druhá polovina pak informacím o Tomáši Baťovi, obytným čtvrtím, 14|15 Baťově institutu, Baťově vile a 21. budově. Uprostřed je mapa centra města.

Pracovní sešit bude vybaven pastelkami a obsahuje i zajímavé úkoly. „Věřím, že se bude líbit nejen dětem, ale i dospělým. Snažili jsme se pro jednotlivá místa vybrat ty nejzajímavější informace, tak aby to bylo pro malé i velké čtenáře poutavé,“ uvádí Věra Stojarová, předsedkyně spolku Inspirace Zlín.

 „Po takové publikaci jsem toužila už dlouho. Hlavně při výukovém programu pro děti ze základních škol, které pravidelně provádíme Zlínem. Publikace tak mapuje naši trasu a je chronologicky sestavená. Přesně tak, jako naše výklady. Představujeme dětem historii Zlína od pravěku až po baťovskou éru. Je důležité, aby měly od útlého věku zajímavé informace o našem městě. Tím si krásně upevňují znalosti i vztah ke Zlínu,“ říká Věra Stojarová.

Sešit zatím vychází v nákladu 1000 kusů. Jedná se o šedesátou publikaci Nakladatelství Hranostaj. Edice s názvem První průvodce památkami pro děti se věnuje popularizaci historicky zajímavých míst pro děti. Zlín je po Boskovicích teprve druhé město. Všechny předchozí sešity se zatím věnovaly hradům nebo zámkům.

Vznik publikace byla jedna velká náhoda. V nějakém časopisu jsem četla o Evě Chupíkové a jejích publikacích a hned mne napadlo, že by si Zlín a hlavně místní děti podobný pracovní sešit zasloužily. Obrázky a grafika paní Chupíkové je velmi poutavá a moderní, kombinuje reálné fotografie a kresby. Vše se rozjelo velmi rychle, připravili jsme texty, obrázky a během pár týdnů byl na světě grafický návrh. Pak už zbývalo najít sponzory. Oslovili jsme širokou veřejnost a místní firmy a během pár dnů jsme zajistili i finanční podporu. Největší poděkování patří Nadaci Tomáše Bati, která pracovní sešit podpořila nejvýznamněji. Je skvělé, že dnešní děti se o Tomáši Bati dozví z publikace, kterou prostřednictvím Nadace podpoří jeho potomci. Ten baťovský vliv je tady přítomný neustále,“ dodává Věra Stojarová.

Křest publikace se uskuteční ve středu 27. června v 10.00 v Baťově vile. Kmotrem bude ředitel Státního okresního archivu Zlín Mgr. David Valůšek. Publikaci lze objednat na webu www.pamatkyprodeti.cz. Větší množství pak přímo u Inspirace Zlín, z. s.

Zpět

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode