Letní herna ČESKÁ HRAČKA zabaví děti, ale i dospělé a připomene legendární hračky ze 70. a 80 let minulého století

14.06.2022 20:01

Po celé letní prázdniny si malí i velcí návštěvníci 14|15 Baťova Institutu budou hrát s legendárními hračkami, které se vyráběly v tehdejším Československu. Letní herna ČESKÁ HRAČKA představí rodinám s dětmi designové hračky ze 70. a 80. let minulého století, které se díky nadčasovému designu vyrábí dodnes. Návštěvníci si pohrají se stavebnicemi Merkur, Seva, Igráček, deskovými hrami v retro designu, oranžovými Tatrovkami, stavebnicí Walachia, dřevěnými hračkami Detoa, plechovými hračkami Kovap, houpacím kohoutem a mnoha dalšími hračkami. Retro koutky vzniknou v sálech 14|15 Baťova Institutu ve Zlíně a otevřeno bude denně od 4. července do 31. srpna.

I letos jsme na léto v Inspiraci Zlín vymysleli zábavu pro malé i velké návštěvníky. V prostorách sálu 14|15 Baťova Institutu ve Zlíně vznikne letní herna ČESKÁ HRAČKA.  Dnešní rodiče mohou ukázat dětem hračky, se kterými si hráli jako malí.  Protože se tyto hračky ze 70. a 80. let vyrábí dodnes, mohla tak vzniknout unikátní retro herna. Tentokrát si návštěvníci nebudou hračky jen prohlížet, jak je tomu u retro výstav zvykem, ale budou si s hračkami přímo hrát“, uvádí Věra Stojarová, organizátorka akce.

Zajímavostí budou například legendární plastové hračky z dílny Směr Praha. Každý si jistě pamatuje Kloboučku Hop, bludiště, logickou hru patnáctku a samozřejmě kachničku nebo zaoceánský parník designéra Viktora Fixla. Nebude chybět ani oranžová Tatrovka, se kterou si na pískovišti hrály téměř všechny děti. Předlohou byla tehdejší Tatra 148, která se vyráběla v 70. letech v Kopřivnici. Tatrovka se vyrábí dodnes a dokonce v mnoha dalších barevných a tvarových provedeních.

Pro tuto akci jsme objevili také českého výrobce originálních dřevěných hraček, které si pamatují dnešní rodiče malých dětí. Mnoho z nás má fotografii na houpacím koníkovi nebo kohoutovi. Tyto houpací hračky, ale i stojanové tabule, divadla a další dřevěné výrobky se vyrábí v nedalekém Tlumačově. Dřevěné hračky Jaroš byly založené v roce 2012, po předchozí  dvacetileté spolupráci s firmou TOFA Tlumačov, která byla tradičním československým výrobcem dřevěných hraček. Všechny jejich výrobky splňují přísné Evropské normy a jsou vyrobené z kvalitních českých materiálů.

Chystají se také deskové hry a mezi nimi samozřejmě Dostihy a sázky. Autor Ladislav Mareš se v roce 1984 nechal inspirovat hrou Monopoly. Rudé právo tehdy tuto hru ve svém článku odsoudilo a poukazovalo na kapitalistické praktiky. To však u hry mělo efekt takový, že jí lidé během pár dnů vykoupili. Málokdo ví, že se ve hře jedná o koně, kteří opravdu žili.

Děti si vyzkouší také napojování céček. První céčka vznikla v jabloneckém podniku na výrobu bižuterie a měla sloužit jako řetízek na sukýnky, ale nápad se neuchytil. O deset let později se céčka začala nabízet jako závěsy, to se ale také moc neujalo. Obrovských hromad céček si ve firmě začaly všímat děti, a tak se zrodil nápad, že se céčka mohou používat jako hračka nebo náramky, náhrdelníky a kluci s céčky hráli čáru.

Děti si mohou v herně vyzkoušet také legendární plechový traktůrek na klíč. Ten letos slaví už neuvěřitelných 65 let. Traktůrek je oproti originálnímu Zetoru pětadvacetkrát zmenšený. Výtvarný návrh na podobu traktůrku navrhl profesor Václav Kubát. Tento traktůrek byl součástí Československé expozice na Expo 1958 v Bruselu. Kouzlo traktůrku je v tom, že opravdu funguje, volant natáčí přední kola a má tři rychlosti dopředu a zpátečku. Stačí natáhnout klíčkem, zařadit a už frčí. Plechové hračky dodnes vyrábí firma Kovap, úplně stejně, jen za použití modernějších technologií a materiálů. Plechové mechanické hračky rozpohybované lidskou rukou a promyšleným systémem ozubených kol, převodů a pér. Ukrývají v sobě zručnost, trpělivost, píli, roky zkušeností i láskyplný vztah lidí, kteří je tvořili a tvoří již od roku 1946 bez přerušení. Hrály si s nimi celé generace a navzdory digitální době jsou stále atraktivní a poučné i pro dnešní děti.

Nejmenší děti si vyzkouší dřevěné hračky Detoa. Firma byla založena Johannem Schowankem v roce 1908. V továrně se začaly vyrábět dřevěné perle, knoflíky a jiné drobné soustružené dílky. Firma se brzy stala nejvýznamnějším výrobcem v tomto oboru v celé Evropě. V roce 1927 se výrobní sortiment rozšířil o dřevěné hračky, které podpořily věhlas firmy. Po celém světě byly známé pianinové a klavírové mechaniky a klávesnice, které se v Jiřetíně pod Bukovou vyráběly v letech 1945 až 2022 pod značkami TOFA a DETOA. V současné době je továrna největším a nejstarším výrobcem dřevěných hraček, komponentů do společenských her a dřevěných perliček v České republice. Výrobky jsou vyráběny z kvalitního dřeva, které se těží v horských oblastech střední Evropy. Pro barvení se používají pouze kvalitní, certifikované a ekologické barvy a laky, které nezatěžují životní prostředí.

K vyzkoušení bude také stavebnice Merkur. Od jejího vzniku uplynulo už 102 let. Tehdy Jaroslav Vancl založil firmu Inventor a pod stejným názvem si patentoval dětskou kovovou stavebnici. Díly k sobě byly zprvu spojovány háčky a v této podobě byla stavebnice prodávána prvních pět let. Poté se přešlo na systém šroubků a matiček, který je používán dodnes. Ve třicátých letech minulého století zažíval Merkur boom. Šroubovací stavebnice byla na světě, avšak hned v následujícím roce došlo v Československu k založení politické partaje, která později zcela rozšroubovala konstrukci demokratického státu. Jaroslav Vancl nemohl tušit, že se z komunistické strany vyklube parta bezskrupulózních zločinců, kteří mu seberou fabriku a ještě ho donutí splácet ze mzdy soustružníka absurdní dluh. Merkur si pořád držel kvalitu a dělo se tak právě díky tomu, že zaměstnanci brali Jaroslava Vancla stále jako pana šéfa, i když stál u soustruhu. Vynálezce stavebnice Jaroslav Vancl zemřel v březnu 1980 ve věku devadesáti let. A hračka pro šikovné děti je tu doteď, kdy za ní stojí společnost Merkur Toys.

Pestrou nabídku retro her nám představí rodinná firma 4Kavky. Proč 4 Kavky? Protože se jmenují Kavkovi a jsou 4. Dnes se věnují převážně rodinným deskovkám, ale léta vdechovali život polozapomenutých retrohrám jako je skákání gumy, cvrnkání kuliček nebo přebírání provázku. Napsali  encyklopedii Retrohraní, ve které je přes 200 her z doby, kdy nebyly mobily. Ke knize vznikl stejnojmenný videoportál a také natočili tv pořad Retrohrátky.

Na letní herně ČESKÁ HRAČKA nemůže chybět Igráček. Igráčci se vyrábí už od roku 1976, tehdy ještě ve výrobním družstvě IGRA. Jako první vznikla profese zedníka. Autory postaviček byli návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých možných variacích. Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. V devadesátých letech šel Igráček s dobou. Na trhu se objevil i skateboardista nebo středověký rytíř. Veřejná bezpečnost se změnila v policii a objevil se i policista na motorce nebo koni. Přes všechnu snahu Igráček ztrácel na popularitě a prakticky nezměněné podobě se vyráběl až do roku 2008. Igráček byl vyráběn až do roku 2006 ve výrobním družstvě IGRA a od roku 2006 do roku 2008 pod záštitou firmy ALL toys. Figurka již v té době měla nos. Jak je jinde mylně uváděno, že nos získal až ve firmě Efko - karton. Nos Igráček dostal již v devadesátých letech a byl doplňován hlavně u nových figurek jako byl např. lyžař nebo skateboardista. O znovu uvedení Igráčka na hračkářský trh se v září 2010 postaral český výrobce hraček společnost Efko-karton s.r.o. Igráček přitom prošel mírnými inovacemi - postavička má nyní zápěstí otačivé o 360°. Velkým lákadlem bude bezpochyby i možnost vyzkoušet si zazávodit s Igráčkem na české autodráze Ites, jejíž výrobu v roce 2019 vzal pod svá křídla Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.

Velká část letní herny se věnuje stavebnici Walachia. Ve Fryštáku u Zlína vyrábí už od roku 1991 stavebnice z masivního bukového dřeva a slepovací stavebnice z borového dřeva. Nápad vyrábět stavebnice se zrodil v hlavě Pavla Hrůzy seniora, který dlouhá léta předával modelařinu dětem v Domě dětí a mládeže. V roce 1994 přichází do firmy syn Pavel Hrůza. Táta se staral o vývoj a syn o výrobu a prodej. Bohužel už ani jeden není mezi námi. O firmu se ale naštěstí stará manželka Petra Hrůzová se skvělým týmem. Pro výrobu používají dřevo výhradně z českých lesů. Původně začínali s 5 modely, ale postupně nabídku rozšířili na současných 45 různých typů stavebnic. Se stavebnicemi se často zabaví i dospělí, vyrábí je ale především pro děti. Stavebnice rozvíjí dětskou představivost i manuální zručnost, učí je trpělivosti i logickému uvažování a ukazují jim, že i v dnešní době plné technologií nejsou klasické hračky nuda.

 

Ze školek si budou dnešní rodiče jistě pamatovat stavebnici Seva. Vyrábí se ve stejném provedení od uvedení na trh v roce 1979, tehdy se firma jmenovala ještě Kovozávody Semily (vznik roku 1959). V roce 1993 se tato firma privatizací přeměnila na Vista Semily s.r.o. Společnost Vista pokračovala ve výrobě stavebnic Seva, ale to samozřejmě není jediné, co se zde vyrábělo a vyrábí. V sortimentu jsou také mozaiky, pro modeláře známý Monti Systém (dodnes přes 70 modelů), stavebnice Seko, daší plastové hračky nebo plastové díly pro automobily. V roce 2005 došlo ke sloučení načky Vista s firmou Beneš a Lát. Od roku 2008 pak celá firma vystupuje pod novým názvem Beneš a Lát a.s. – i když na veřejnosti je jako výrobce stavebnic stále vžitý název Seva.

 

 

Doprovodné programy budou probíhat v kavárně 15. budovy v čase od 15 do 18 hodin.

14. 7. Igráčkova dílnička

21. 7. Stavíme s Walachií

18. 8. korálkování s Detoa

25. 8. Igráčkova dílnička

 

Letní herna ČESKÁ HRAČKA je podpořena Kulturním fondem Zlínského kraje a Statutárním městem Zlín. Mediálními partnery jsou In Zlín, Zlínský deník, Český rozhlas Zlín s Váš Zlín.

 

Otevírací doba: 4. 7. – 31. 8. 2022, denně od 10 do 18 hodin.

Vstupné: 70,- Kč, rodinné 250,- Kč, ZTP, ZTP/P zdarma, zástupci z médií zdarma

Místo: 15. budova 14|15 Baťův Institut


 

 

Zpět

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode