Putování za tajemným zlínským hradem 2024

09.05.2024 05:24

Po dlouhé pauze se vrací akce Putování za tajemným zlínským hradem. Poslední ročník proběhl v roce 2019. Letos vznikla skupina dobrovolníků a připravila na neděli 9. června program pro veřejnost. Trasa vede lesním terénem až na Hradisko a pohodovým tempem trvá necelou hodinu Sraz bude ve 13:30 u lyžařského svahu ve Zlíně, odkud návštěvníci společně doputují až na Hradisko. Pátý ročník akce si klade za cíl informovat obyvatele Zlína o zapomenutém zlínském hradu, který byl postaven ve 13. století na kopci Hradisko, asi kilometr jižně od centra Zlína.

O tom, že existoval zlínský hrad, vědí jen milovníci historie, což je velká škoda. Právě touto akcí chceme ukázat cestu k zapomenutému místu. Že se nejedná jen o pověst, přinesl svědectví archeologický výzkum, při kterém byly roku 1940 na Hradisku odkryty pozůstatky opevněného objektu, který je patrný na místě ještě dnes.  V lidovém vyprávění zachyceném ve Starozlínských pověstech Karla Pekárka se o zlínském hradě traduje, že šlo o mohutnou třípatrovou stavbu se dvěma válcovými věžemi. Zdi byly prý silné na dva sáhy a dovnitř se vcházelo přes padací most střežený děly. A dokonce odtud měla vést podzemní chodba až do 3 hodiny vzdáleného Provodova. Hradu i městu pod ním podle legend vládl tajemný rytíř Miloš.

Takové po mnoho pokolení tradované představy jsou sice přehnané, ale mají určitý reálný základ. Průzkumy provedené na Hradisku v letech 1938 a 1940 sice vyvrátily představu o rozsáhlém kamenném sídle, ale prokázal, že na tomto místě někdy od druhé poloviny 13. století stával opevněný objekt – hrad nebo tvrz, který sloužil ještě na přelomu 15. a 16. století.  

Akce bude takovým happeningem a oslavou historie zlínského hradu. Při prvním ročníku byla slavnostně odhalena informační cedule, která zde zůstala natrvalo. O rok později byla na Hradisku umístěna socha rytíře Miloše. Letos se přímo na akci vytvoří socha Kudlovského draka, který má svůj původ také v pověstech. Dřevěnou sochu draka podpořil soukromý dárce a Nadace Tomáše Bati.

Program akce budou tvořit výklady o historii zlínského hradu, vystoupení Zlínské šermířské skupiny, občerstvení se středověkou tématikou a připravují se také ukázky středověkých řemesel (zpracování vlny, košíkář, středověké pivo, pletení na prstech nebo věštkyně) Akce byla letos poprvé podpořena Statutárním městem Zlín.  

Návštěvníkům doporučujeme nealko tekutiny a občerstvení vzít s sebou.

Pro více informací můžete kontaktovat:

Věra Stojar, 603 94 88 92, info@inspiracezlin.eu

Zpět

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode