Zlínské děti a malí turisté se konečně dočkali zajímavé publikace o historii Zlína

V létě roku 2018 byl vydán pracovní sešit pro děti s názvem „S pastelkami - městem Zlín“, který provede malé turisty centrem města a představí jeho historii velmi zajímavou a poutavou formou. O grafiku se postarala výtvarnice Eva Chupíková. Publikace chronologicky popisuje hlavní historické milníky města. První polovina se věnuje předbaťovské éře a tedy pravěkému Zlínu, kostelu sv. Filipa a Jakuba, náměstí, zlínském hradu a zámku. Druhá polovina pak informacím o Tomáši Baťovi, obytným čtvrtím, 14|15 Baťovu institutu, Baťově vile a 21. budově. Prostřední část tvoří mapa centra města.

Po takové publikaci jsem toužila už dlouho. Hlavně při výukovém programu pro děti ze základních škol, které pravidelně provádíme Zlínem. Publikace tak mapuje naši trasu a je chronologicky sestavená. Přesně tak, jak vypadají naše výklady. Představujeme dětem historii Zlína od pravěku až po baťovskou éru. Pro děti je velmi důležité, aby měli od útlého věku mnoho zajímavých informací o našem městě a tím si krásně upevňují vztah ke Zlínu,“ uvádí Věra Stojarová, předsedkyně Inspirace Zlín.

Publikace se zatím vydá v nákladu 1000 kusů ve formátu A5. Jedná se o 60. publikaci Nakladatelství Hranostaj. Tato série pod názvem „První průvodce památkami pro děti“ se věnuje popularizaci historicky zajímavých míst pro děti. Zlín je po Boskovicích teprve druhé město. Všechny předchozí série se zatím věnovaly pouze hradům a zámkům.

Vznik publikace byla jedna velká náhoda. V nějakém časopisu jsem četla o paní Chupíkové a jejich publikacích a hned mne napadlo, že by si Zlín a hlavně místní děti podobný pracovní sešit zasloužily. Grafika paní Chupíkové je velmi poutavá a moderní, kombinuje reálné fotografie a kresby. Vše se rozjelo velmi rychle, připravili jsme texty a návrh stránek a během pár týdnů byl na světě grafický návrh. Pak už zbývalo najít sponzory publikace. Oslovili jsme širokou veřejnost a místní firmy a během pár dnů jsme zajistili i finanční podporu. Největší poděkování patří Nadaci Tomáše Bati, která pracovní sešit podpořila nejvíce. Fascinuje mne, že dnešní děti se o Tomáši Bati dozví z publikace, kterou podpoří jeho potomci. Baťovský vliv je tady neustále,“ usmívá se Věra Stojarová.

Křest publikace proběhl na konci června přímo v Baťově vile. Kmotrem se stane historik David Valůšek.

Publikace lze objednat na www.pamatkyprodeti.cz. Větší množství tak přímo u Inspirace Zlín z. s. a ve 14|15 Baťově institutu.

 

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode