Historie Zlína pro děti

Výukový program je určen pro děti na prvním stupni základních škol. Děti se hravou formou seznámí s historií Zlína, jeho pověstmi, architekturou a Baťovskou érou.

Taková poznávací vycházka začíná prezentací ve třídě, kde se dětí dozví informace o tom, že historie Zlína začala už někdy v pravěku. Dozví se samozřejmě stěžejní informace o baťovské éře a pak mají za úkol poznávat podle starých fotografií místa, která už mnohdy ani neexistují. Poté se skupinka dětí vydá do města. Nejprve se dětí vydají k náměstí Míru, kde se zastaví u radnice, soch sv. Floriána a sv. Donáta a pokračují ke kostelu sv. Filipa a sv. Jakuba. Některé děti se do interiéru kostela podívají úplně poprvé v životě.

Pokračují kolem bývalých Masarykových škol, přes Gahurův prospekt ke Zlínskému mrakodrapu. Na každém místě se děti dozvídají jen ty nejzajímavější informace, aby je vycházka stále bavila. Některé děti, i když jsou ze Zlína, jsou na mrakodrapu mnohdy poprvé. 21. budovu si děti mají za úkol vyšlapat pěšky a zažít tak 17. pater na vlastní kůži. Cestou počítají schody a odměnou jim je nádherný výhled na město. Cestou k Baťovu institutu neminou vchod do podzemní chodby, která vede pod náměstím práce. Před budovami č. 14 a 15 se dozví o bombardování Zlína. A poslední zastávkou je samozřejmě Baťova vila, kde se mimo jiné děti dozví, proč neměl Tomáš Baťa v ložnici okno nebo kde měl malý Tomík Baťa pokojíček.

Co si děti nezapamatují, odnesou si v pracovním sešitě „S pastelkami městem - Zlín, který vloni za tímto účelem sestavila průvodkyně dětí, Věra Stojarová. O grafickou stránku včetně obrázků se postarala výtvarnice Eva Chupíková. Publikace chronologicky popisuje hlavní historické milníky města. První polovina se věnuje předbaťovské éře - pravěkému Zlínu, kostelu sv. Filipa a Jakuba, náměstí, zlínském hradu a zámku. Druhá polovina pak informacím o Tomáši Baťovi, obytným čtvrtím, 14|15 Baťově institutu, Baťově vile a 21. budově. Uprostřed je mapa centra města, která přesně kopíruje trasu, kterou děti zažijí na vycházce.

Cena výukového programu je 99,- Kč/dítě. V ceně je publikace S pastelkami městem - Zlín.

 

 

 

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

Festival IQ Play

V této rubrice nejsou žádné články.

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode