Putovní výstava Retrohrátky

 
Na výstavě Retrohrátky si užijí nejen děti, ale také jejich rodiče, dnešní třicátníci, čtyřicátníci, padesátníci i ještě starší generace. Při pohledu na dávno zapomenuté hračky, které snad každého z nás provázely v jeho dětství, zjihne mnohé srdce.
Regály hračkářství v socialistickém Československu zdaleka nenabízely takový sortiment, jaký můžeme vidět v dnešních prodejnách. Většina produkce ze západních zemí byla nedostupná a domácí nabídka omezená. Ve většině domácností jste tak našli takřka stejné hračky. U mnohých dnes s odstupem let oceňujeme jejich design, odolnost, edukativní rozměr i další vlastnosti.
 
Zajímavostí také je, že řada z nich se stále vyrábí, někdy z nových materiálů a pomocí modernějších technologií.
Návštěvníky výstavy čeká mnoho informací z historie výroby hraček v Československu od padesátých do osmdesátých let. A také bohatá sbírka starých her a hraček, ale také jejich současných následovníků ztvárněných v původním designu. Nebudou chybět céčka, kovový traktůrek a beruška KOVAP nebo stavebnice Merkur. Jako doprovodný program výstavy Retrohrátky je pro děti připraven hravý koutek, kde si mohou některé hračky a hry vyzkoušet a pohrát si s nimi.
 
Kdo by si také nepamatoval velkou oranžovou Tatru 148 nebo rodinou hru Dostihy a sázky. Tyto vzpomínky nám oživí česká firma DINO. Legendární plastový náklaďák, na jehož korbě se malé děti tak rády vozí, měli dříve na písku snad všichni. Stejně tak jako téměř kultovní rodinou hru Dostihy a sázky, jejímž autorem je Ladislav Mareš. Inspirací mu byla známější hra Monopoly. Popularitu mu tehdy zajistilo Rudé právo, které hru odsoudilo jako kapitalistickou. Účinek to však mělo přesně opačný, prodej šel strmě nahoru.
 
Další nezbytnou součástí dětských pokojíčků byly figurky Igráčků z Výrobního družstva IGRA ztvárňující různá povolání. Vznikly jich desítky. Úplně první byl v roce 1976 zedník. Sbírku historických figurek doplňuje ukázka současné produkce, kterou zapůjčila společnost EFKO-karton. Ta v roce 2010 výrobu legendárních Igráčků obnovila. Součástí akce může být dílna, ve které si děti vytvoří vlastní design z bílého Igráčka. Historii a současnost figurku mapuje také samostatná výstava Fenomén Igráček, která vznikla v roce 2012 ve spolupráci s Technickým muzeem Brno.
 
Další živé vzpomínky u mnoha dospělých na výstavě vyvolají céčka, která už čtyři desítky let vyrábí Rudolf Chmela v domácí dílně v Hradci Králové. Ve své době po řetězu z drobných plastových písmenek děti doslova prahly, byla to „tvrdá měna“. A barevná céčka mají úspěch i dnes, vyvážejí se až do Spojených států. Dnes už pan Chmela céčka vyrábí spíše z nostalgie a pouze na zakázku, živí ho hlavně výroba šroubů. Jeho domácí výroba má své zvláštnosti. Ve různých zakoupených baleních nejspíš najdete vždy odlišný počet kusů. Domácí manufaktura se totiž musí obejít bez dávkovacích strojů, které by do balíčku vždy napočítaly stejné množství. Správná dávka se jednoduše naměří hrníčkem.
 
Neodmyslitelnou součástí výstavy jsou nafukovací hračky plastikářské firmy Fatra. Historie výroby hraček ve Fatře sahá až do poloviny třicátých let 20. století. Od padesátých let začal podnik ve velkém vyrábět nafukovací zvířátka, která si vedle Igráčků nebo stavebnice Merkur našla místo v mnoha československých rodinách. Autorkou většiny nafukovacích hraček je slavná česká designérka Libuše Niklová. Stejně jako dalších hraček – gumových pískacích figurek nebo zvířátek s varhánkovým trupem.
 
Své zastoupení na výstavě bude mít také společnost Piatnik, která představí sbírku karet. Původně vídeňská továrna Piatnik byla založená už v roce 1824. Až v šedesátých letech minulého století začala kromě karetních her vyrábět společenské hry a puzzle.
 
Výstavu obohatí sbírka mnoha dalších hraček a také her převážně ze 70. a 80. let minulého století. Sbírku trojrozměrných předmětů doplňuje soubor informačních panelů přibližujících historii her, hraček a jejich výrobců.
Cena putovní výstavy je 20 000 Kč/měsíc a 30 000 Kč/dva měsíce. Cena obsahuje i dopravu, instalaci a deinstalaci výstavy. K propagačním účelům dodáme fotogalerii a tiskovou zprávu a také USB flash disk s retro muzikou. Zajistíme také účast kurátorky na vernisáži výstavy.
 
Představení putovní výstavy sběratelkou a kurátorkou Věrou Stojarovou v České televizi:
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobre-rano/317291310020072/obsah/558771retrohratky
www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobre-rano/317291310020072/obsah/558784retrohratky
 
 
 

 

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode