putovní výstava Fenomén Fatra

Nová putovní výstava Fenomén Fatra představuje unikátní hračky plastikářské společnosti Fatra vyráběné od druhé poloviny 20. století. Jsou mezi nimi i takové, kterých se zachovalo jen velmi málo a v odborných i soukromých sbírkách jsou takřka nedostupné. Ať už jde o dodnes známé nafukovací zvířátka, nebo hračky z PVC a pryže. Výstava je oblíbená u všech generací – ti starší vzpomínají, s čím si kdysi hráli, dnešní děti zase mohou obdivovat kvalitní současné designové hračky a některé si i přímo vyzkoušet a pohrát si s nimi.
 
Něco z historie Produkce hraček se rozjela krátce po vzniku firmy Fatra v polovině 30. let 20. století. V pohnuté době po nástupu Hitlera k moci začala továrna v Napajedlích ve velkém vyrábět ochranné plynové masky, ale také pryžové figurky vojáků i další hračky. Zlatá éra výroby hraček ve Fatře nastala od 60. do 80. let. Výrobní linky v Napajedlích chrlily například dodnes oblíbené nafukovací sedací zvířátka, která si vedle stavebnice Merkur nebo igráčků našla místo v snad v každé československé rodině. Autorkou mnoha těchto nafukovacích hraček je uznávaná česká designérka Libuše Niklová. Stejně tak navrhovala gumové figurky nebo plastová zvířátka s varhánkovým trupem. Plastové a pryžové objekty Libuše Niklové jsou hravé, nápadité a i z dnešního pohledu technologicky inovativní. Její nafukovací sedací hračky patří k ikonám českého designu.
 
Nadčasový a originální vzhled upoutá pozornost dětí i dospělých. Společnost Fatra výrobu nafukovacích hraček obnovila v roce 2010. V roce 2013 se firma vrátila ke spolupráci se špičkovými designéry, kteří navrhli nové originální nafukovací hračky v podobě zvířat, dopravních prostředků a míčů. Poprvé byly představeny na pražském týdnu designu a módy Designblok ´13. Původní řada retro hraček je stále rozšiřována o návrhy uznávaných současných českých designérů Jana Čapka, Anny a Jerryho Kozových, Zuzany Lednické nebo Veroniky Vaňhové. Mezi nové hračky patří Pes Bulík, Traktor, Formule, míče Black & White a další.
 
Výstava Fenomén Fatra zahrnuje především ukázku nejkvalitnější produkce designérů Libuše Niklové a Alfréda Kluga, hračky plastové, pryžové i nafukovací, ale také nové a odborníky oceňované hračky navržené současnými designéry. * K unikátům výstavy patří nejstarší gumové hračky nebo dva exponáty z exkluzivní kolekce Jules Verne určené pro Expo ´67 v Montrealu. Libuše Niklová navrhla z polyetylenu loď Albatros a ponorku Nautilus, které se však nakonec vyráběly jen ve velmi omezené sérii. Vystavené předměty pocházejí z firemního archivu společnosti Fatra, ale také ze soukromých sbírek.
 
Rozsah výstavy lze adaptovat podle velikosti prostor. Nejcennější předměty je třeba umístit do zajištěných vitrín, část sbírky nafukovacích hraček je přizpůsobena k zavěšení do prostoru. Součástí výstavy jsou popisky exponátů s uvedením designéra a rokem vzniku. * Soubor trojrozměrných exponátů doplňují panely s fotografiemi a informacemi o historii hraček firmy Fatra. Výstava je také obohacena video prezentací. * Oblíbeným doplňkem expozice je interaktivní herna - koutek s hračkami ze současné produkce společnosti Fatra, a. s.
 
Nabídka Cena putovní výstavy je 20 000 Kč za měsíc nebo 30 000 Kč za 2 měsíce. Cena zahrnuje instalaci, deinstalaci a dopravu. Pořádající organizace dále zajistí ubytování na 1 noc při instalaci výstavy. Inspirace Zlín, z. s., dodá fotogalerii a tiskovou zprávu k propagaci a flash disk s retro hudbou k případnému využití. Zajistíme také účast kurátorky/kurátora výstavy na vernisáži.

 

Kontakt

Inspirace Zlín, z.s.
Bří Sousedíků 1056
Zlín
760 01

603948892

© 2016 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode